1.3. Teočak poslije Dejtona
Zakonom o konstituiranju novih općina u Federaciji BiH i izmjeni područja općina podijeljenih međuentitetskom i međukantonalnom crtom, 1 O. marta 1998.godine, konstituirana je općina Teočak. Ovim Zakonom je navedeno da područje općine Teočak čine naseljena mjesta: Bilalići, Jasenje, Sniježnica, Stari Teočak i Teočak-Krstac, kao i dijelovi naseljenih mjesta: Brijest, Gornja Krćina, Jasikovac i Turunovo Brdo. Ova područja do potpisivanja Mirovnog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu bila su u sastavu općtine Ugljevik, s tim što je dio naseljenog mjesta Brijest bio u sastavu opštine Lopare. Predviđeno je da do redovnih izbora funkciju Općinskog vijeća Teočak obavljaju vijećnici Prelaznog općinskog vijeća Teočak. Određeno je da sjedište općine bude u Teočaku -Krstac. 5Pregledna karta općine Teočak |
Osnovna škola u Teočaku
Historijski izvori govore da se iz Teočaka u osnovnu školu išlo u Janjare i Priboj sve do 1934. godine kada je podignuta zgrada osnovne škole na Krstacu. Prvi učitelj je bio iz Srbije, negdje oko dvije godine, a potom Selim Begović iz Mostara. Treći učitelj je Dika Turundžić iz Sarajeva, a četvrti je bio Avdo Humčanin iz Brčkog. Peti učitelj je bio Husnija Kapić iz Mostara, sve do izbijanja Drugog svjetskog rata. Poslije Drugog svjetskog rata, prvi učitelji u Teočaku su Avdo Topalović iz Janje, te Haso Hodžić iz Zvornika.
Osnovna škola Teočak, 1950. godine. |
Škola je 1963. godine dobila naziv "Ismet Kapetanović" i pod tim nazivom radila je do 1992. godine. Prije rata u sastavu centralne škole bile su tri područne škole. Od maja 1992. do maja 1993. godine zbog intenzivnih ratnih dejstava na ovom području škola nije radila. Radilo se u privatnim objektima, a 17. maja 1993. godine ratno Predsjedništvo Općine Ugljevik - Teočak donosi odluku da škola nastavi sa radom pod nazivom JU OŠ "Hajrudin Mešić" Teočak.
Na osnovu postignutog dogovora na nivou Ministarstva obrazovanja TK, koje nalaže promjenu naziva javnih ustanova od septembra 2004. godine, škola radi pod nazivom JU OŠ "Teočak".
U sastavu centralne škole rade i tri područne škole: područna škola „Sniježnica", područna škola „Jasikovac" i područna škola „Stari Teočak". Centralna škola u svom sastavu ima fiskulturnu salu i sa vremeno izgrađen sportski poligon za izvođenje tjelesnog odgoja, dok područne škole imaju samo sportske poligone.
Danas je u školi angažovano 49 nastavnika i 12 ostalih uposlenika.
Centralna škola u Teočaku, 1992. godina. |
Tokom 1992. godine nije bilo organizovanog rada škole, nego je sa aktivnim radom škola počela S.jula 1993. godine. Prioritetni neprijateljski ciljevi tokom rata su bile škole i džamije i one su tokom 1992. godine bile u potpunosti uništene. Avio-kasetne bombe u više navrata pogodile su centralnu školu, a veća oštećenja od posljedica artiljerijskog granatiranja pretrpjele su i škole u Sniježnici, Starom Teočaku i Jasikovcu.
Skola u Jasikovcu, 1992. godina. |
Nastava u širem rejonu Krstaca odvijala se u kućama Alić Smaje, Avdić Sejfudina i Mumbašić Omera. U Sniježnici nastava se izvodila u kući Čeliković Rakije, u Jasikovcu u kući Nakičević Saliha, u Starom Teočaku u kući Osmanović Bege, dok se nastava u Bilalićima i Uzanovićima izvodila u mjesnom mektebu u Uzanovićima.
Direktor osnovne škole u ratu bio je Hadžaga Mehić, a nakon rata direktori škole bili su: Nermina Džuzdanović i Dževad Mehić.
Nastavno osoblje škole u ratu činili su: Bilalić Ina, Bilalić Midhat, Zečević Ramo, Džuzdanović Besida, Husić Fatima, Redžić Nihad, Mulaosmanović Ajša, Hasanović Halid, Mehić Bešlaga, Čajlaković Rizvan, Bubić Hajrija, Bilalić Paša, Husić Azra, Osmanović Mustafa, Šabačkić Vildana, Tršić Fadila, Muminović Halid, Husejdić Hurmeta, Mehić Munira, Mehić Džemila, Islamović Enver, Haračić Sejfudin, Mehić Taib, Mehić Dževad, Zehić Begzada, sekretar Elez Mehić i pomoćno osoblje: HuseJdić Fetah, Durmić Hasan, Hodžić Lejla, Jorgić Muhidin, Mehić Ahmet Joja i Čeliković Edina.
Od 1998. godine škola uvodi praksu proglašavanja učenika generacije. Od te godine pa do danas učenici generacije JU OŠ "Teočak" bili su: Begzada Mujčinović, Edita Mujčinović, Sanela Mulaosmanović, Mersed Mustajbašić, Asmir Mujkić, Jasmin Mehić, Mirza Mehić, Anida Mehić, Elma Mujčinović, Amela lbričić, Dino Đedović, Aidin
akičević, Almir Čeliković, Lejla Džuzdanović, Faruk Muminović i Omer Muminović.
Osnovna škola Teočak, 2014. godina. |
Podršku ratnom Predsjedništvu u osmvanJu srednje škole u Teočaku dalo je i Nastavnička vijeće Osnovne škole „Teočak" na sjednici koja je održana 30. 7. 1994. godine, kada je, također, analizirana i profesionalna orijentacija učenika sa područja Teočaka. Tom prilikom donesen je zaključak da se formira Inicijativni odbor u sastavu: Mehić Hadžaga, Mehić Dževad, Osmanović Mustafa i Šabačkić Amir. Zadatak odbora bio je da sagleda svaku vrstu opravdanosti formiranja srednje škole u Teočaku, te da nakon provedene procedure Općinskom vijeću Ugljevik-Teočak podnesu inicijativu za formiranje srednje škole u Teočaku. Općinsko vijeće Općine Ugljevik-Teočak je na sjednici održanoj 9. oktobra 1994. godine, na osnovu inicijative Izvršnog odbora Općine Ugljevik-Teočak i Nastavničkog vijeća OŠ „Teočak" donijelo Odluku o formiranju Mješovite srednje stručne elektro-mašinske škole u Teočaku. Općinsko vijeće Ugljevik-Teočak uputilo je zahtjev broj 03-74/94 Ministarstvu za obrazovanje, nauku, kulturu i sport RIF Bosne i Hercegovine, za davanje rješenja o radu i verifikaciji srednje škole u Teočaku. Na osnovu prethodno navedenog zahtjeva Ministarstvo za obrazovaje, nauku, kulturu i sport RIF Bosne i Hercegovine izdalo je pod brojem: UP-I-03-611-941/95 od 23. marta 1995. godine Rješenje kojim se utvrđuje da Javna ustanova Mješovita srednja stručna elektro-mašinska škola Teočak sa sjedištem u Teočaku ispunjava uslove za obrazovanje redovnih i vanrednih učenika i razreda po nastavnim planovima i programima za elektrotehničku i mašinsku struku. Potrebno je napomenuti da su prilikom osnivanja srednje škole u Teočaku veliki doprinos dali: Halid Hasanović, Bešlaga Mehić, Nakičević Omer, Enver Halilović, Tajib Muminović, Ramo Zečević i drugi predstavnici civilnih vlasti Općine U glj evik-Teočak.
U školskoj 1994/95. godini Mješovita srednja stručna škola u Teočaku upisala je dva odjeljenja sa 39, odnosno 35 učenika. Direktor Mješovite srednje škole Teočak u ratu bio je Halid Hasanović, a nakon rata direktori škole bili su: Bešlaga Mehić i Nermin Mulaosmanović. Nastavno osoblje srednje škole u ratnom periodu činili su: Halid Hasanović, Bešlaga Mehić, Dževad Mehić, Nihad Redžić, Amir Šabačkić, Džemil Bilalić, Enver Islamović, Halid Nakičević, Ramo Zečević i pomoćni radnik Refik Mehić.
Od 2001. godine škola uvodi praksu proglašavanja učenika generacije. Od te godine pa do danas učenici generacije srednje škole bili su: Edin Durmić, Aldin Mumbašić, Selmir Ikanović, Sadmir Abdulahović, Malik Ikanović, Mirela Avdić, Emina Hasanović, Mirela Nakičević, Elma Mujčinović, Amela lbričić, Belma Husić, Mersed Islamović, Senada Hodžić i Aldijana Mulaosmanović.
Zbog ispaljenih i izrazito jakih ratnih dejstava na području Teočaka, nedostatka opreme (klupe, stolice, učila, literatura) i učioničkog prostora, nastava nije mogla početi danom osnivanja, nego je počela 9. januara 1995. godine. Radilo se subotama i nedeljama kako bi se mogao realizovati predviđeni fond časova.
Srednja mješovita škola teočak |
5 Zakon o konstituiranju novih općina u Federaciji BiH, ,,Službene novine FBiH" broj 6/98 od 10. marta 1998.
6 Zapisnik ratnog Predsjedništva općine Ugljevik-Teočak od 23. 10. 1993. godine
1 commentaires:
Write commentairesFali vam jedan ucenik u listi najboljih
Reply