Uvodna riječ

21:21:00 0 Comments A+ a-

Da bi se odala priznanja ljudima koji su dali svoje živote za Teočak i Bosnu i Hercegovinu, pokušao se dati jedan skromni doprinos u obliku pisanog traga, koji će ostati kao svjedočenje o našoj bliskoj prošlosti i borbi za opstojnost. Razumjeti sadašnjost i planirati budućnost moguće je kroz prethodno poznavanje prošlosti. Namjera knjige je da služi kao podsjećanje i pouka za buduće naraštaje.
Ova monografija svjedoči o oragnizovanju u ratnim okolnostima, kako vojnih tako i civilnih struktura. U njoj su zapisi o tome kako se bori za svoju domovinu, kako organizacija, hrabrost i zajedništvo mogu pobijediti i mnogo nadmoćnijeg neprijatelja. Također, u monografiji je opisano kako se bori za život, kako se čuva identitet u teškim i surovim okolnostima. Ona ostaje za generacije koje dolaze, koje će moći čitati o herojima Teočaka koji su pjesmama opjevani ali i trajno zapisani u savremenoj historiji Bosne i Hercegovine.

Ideja da se napiše i objavi monografija o borbenom putu Prve teočanske brigade, a kasnije 255. sbbr Teočak potiče još iz 2000. godine kada je grupa starješina Komande za razvoj 255. sbbr u sastavu: Dževad Avdičević, Omer Đedović, Remzudin Džuzdanović, Nevzet Jašaragić, Fadil Hajdarević, Omer Hodžić, Dževad Salkanović, Meksudin Mujčinović i Suvad Salkanović, odlučila da objavi monografiju ratnih jedinica sa područja današnje Općine Teočak, a čiji je pravni nasljednik bila Vojna jedinica 5159 Teočak.
Bio je to složen i veoma težak zadatak, koji je iziskivao poznavanje hronološkog slijeda događaja, kako bi se mogao prikazati tok ratnih događaja na slobodnoj zvorničkoj i teočanskoj teritoriji, sa posebnim osvrtom na događaje sa početka rata do februara mjeseca 1993. godine. Otežavajuća okolnost je bila nedostatak pisane vojne dokumentacije iz tog perioda. Pisanje monografije ratne brigade je zvanično podržana na okruglom stolu koji je organizovan u Općini Teočak, a kome su prisustvovali: komandanti i komandiri ratnih jedinica, članovi ratnog Predsjedništva Općine Ugljevik-Teočak, predstavnici KzR 25. d i 2. K Vojske FBiH i drugi predstavnici javnih ustanova sa područja današnje Općine Teočak. Svjetlo dana je ugledala u septembru 2000. godine.
Ovo su bili prvi koraci da se nešto napiše o herojstvu običnih „malih ljudi", tek stasalih mladića, radničke klase, o herojskoj borbi naroda i boraca Teočaka, naših saboraca sa područja Ugljevika, Janje, Bijeljine, Zvornika, Sapne, Vitinice i Goduša, Kalesije, Čelića, Tuzle itd.
Nova ideja da se piše i zabilježi ratni put Brigade inicirana je 2010. godine na okruglom stolu koji je organizovan u povodu obilježavanja godišnjice pogibije Kapetana Hajre. Podršku pisanju monografije o narodu i borcima Prve teočanske brigade dao je i Koordinacioni odbor za obilježavanje značajnih datuma i ličnosti iz odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992 - 1995. godine Općine Teočak, 2011. godine. Također, doprinos su dale sve boračke organizacije i udruženja, zlatni ljiljani, komandanti i komandiri ratnih jedinica brigade i drugi predstavnici ustanova iz oblasti obrazovanja, nauke i kulture sa područja Općine Teočak.
Imajući na umu činjenicu da je za bilo koji ozbiljan poduhvat potrebno mnogo truda, rada i odricanja, bili smo svjesni da će tako biti i kod pripreme ove publikacije. Autori su odlučili da se 201 O. godine sakupi arhivska građa, fotografije, kazivanja boraca Brigade i da se priprema jedna ovakva publikacija.
Želja nam je bila da posebno obradimo najznačajnije bitke i borbene operacije koje su vođene u zoni odgovornosti Brigade. Detaljno je opisano slamanje najvećih neprijateljskih ofanziva pod nazivom „Drina 93", ,,Bitka za Bilaliće" i ,,Čekić i nakovanj".
Poseban značaj i mjesto u monografiji posvećeno je zapisima o poginulim i ranjenenim borcima Brigade, civilnim žrtvama rata, ženama borcima Brigade. Nezaobilazno je bilo ukazati na borce koji su prošli kroz ratnu Brigadu, kadrove Brigade, komandante i dobitnike vojničkih odlikovanja i priznanja.
U monografiji se opisalo i koliko je pomoć potrebna u ratnim uslovima. Da plemenita misija naših sugrađana ne bi bila zaboravljena, zbog istine i autentičnosti u zadnjem dijelu monografije prikazani su donatori ratne Brigade.
Pokušalo se na nepristrasan način oslikati naša bliska prošlost, učiniti istinitost događaja na području slobodne teočanske teritorije u ratu 1992 -1995. godine što vjerodostojnijom i opće prihvatljivom, potkrepljujući je realnim i objektivnim činjenicama.
Poštovani čitaoče, ova monografija je jedan prilog novijoj historiji Bosne i Hercegovine. Ima za cilj da se herojska borba naroda i boraca Teočaka, Ugljevika, Bijeljine, Janje i Zvornika zabilježi i da ne padne u zaborav.